20. 11. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť, od 400m srážky sněhové. Denní teploty 2 až 6°C. Noční teploty 0 až -4°C.

SLAVKOV BYL VYHLÁŠEN VESNICÍ ROKU 2017 VE ZLÍNSKÉM KRAJI

SLAVKOV BYL VYHLÁŠEN VESNICÍ ROKU 2017 VE ZLÍNSKÉM KRAJI 1ZLÍNSKÝ KRAJ – Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2017 se dnes uskutečnilo v sídle Zlínského kraje za přítomnosti hejtmana Jiřího Čunka i dalších představitelů kraje. Z celkového vítězství v letošním ročníku a zisku zlaté stuhy se raduje obec Slavkov, ležící poblíž Uherského Brodu. Gratulaci od hejtmana přijal starosta obce Libor Švardala. Ocenění však získali také zástupci dalších obcí...

převzato:

„Mám tuto soutěž velmi rád a podporuji ji, neboť si myslím, že i ona přispěla k tomu, že se tvář našich vesnic za posledních více než dvacet let výrazně změnila k lepšímu, což si možná často ani neuvědomujeme a jsme někdy zbytečně kritičtí. Na soutěži se mi líbí, že nezohledňuje pouze to, jak obec na první pohled vypadá, či co se zde podařilo vybudovat, ale hodnotí také společenské dění v obci a to, jak se občané zapojují do společenského života a co jsou ochotni pro svoji vesnici udělat. Myslím si, že zvláště zde u nás Moravě je takových vesnic, kde to žije, kde lidé k sobě mají blízko, a které tak i díky tomu vzkvétají, velká spousta. Mám z toho velkou radost a věřím, že tak tomu bude i nadále," uvedl hejtman Jiří Čunek, který přítomným starostům oceněných obcí poděkoval za jejich práci a popřál jim, aby jim přinášela uspokojení.

Do letošního ročníku krajského kola soutěže se ve Zlínském kraji přihlásilo celkem 14 obcí. Všechny z nich navštívila na přelomu května a června hodnotící komise. Každá obec měla k dispozici 120 minut pro svoji prezentaci, během kterých měli zástupci obce možnost představit své rozvojové dokumenty, investiční záměry, úspěšné realizace, spolkovou činnost, péči o zeleň a krajinu, přístup k informačním technologiím či spolupráci obce se zemědělskými subjekty. Součástí hodnocení byla také diskuse s členy komise na témata související s obnovou a rozvojem venkova.

„Slavkov, ležící v malebné krajině na úpatí Bílých Karpat, nás zaujal především tím, jak úspěšně pečuje o kulturní dědictví i přírodní prostředí a cílevědomě formuje pozitivní vztah místních občanů ke své obci, její historii i současnosti. Díky iniciativě občanských sdružení a spolků je zde společenský život bohatý na akce s dlouhou i kratší tradicí," sdělila Martina Horňáková, předsedkyně hodnotící komise a zároveň starostka obce Babice, která v krajském kole soutěže zvítězila před dvěma lety.

Vítězná obec Slavkov obdrží od Zlínského kraje finanční dar ve výši 500 tisíc korun. Odměny se však dočkají také další oceněné obce. Kraj mezi ně rozdělí celkem 1,2 milionu korun. Hejtmanství chce tímto způsobem ocenit příkladnou práci místních samospráv.

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, ve spolupráci s jednotlivými kraji, Kanceláří prezidenta ČR, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Sdružením místních samospráv. Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic i seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Letos se koná již její 23. ročník.

Vítěz krajského kola soutěže postupuje do kola celostátního.V posledních letech je Zlínský kraj, co do umístění svých zástupců v celostátním kole, vůbec nejúspěšnějším krajem v České republice. Během posledních 11 ročníků soutěže zvítězila na celostátní úrovni vesnice ze Zlínského kraje hned pětkrát. Vloni to byla Kašava, o dva roky dříve Kateřinice, v roce 2011 triumfovala Komňa, v roce 2008 Lidečko a v roce 2006 Liptál.

Do celostátního kola postupují také držitelé oranžové a zelené stuhy v rámci svých kategorií.

Pořadí oceněných obcí – stuhy
Zlatá stuha (za vítězství v krajském kole): Slavkov (okres Uh. Hradiště)
Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu): Žlutava
Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí): Korytná